Kotły do centralnego ogrzewania to ważna część każdej instalacji grzewczej, od której zależy jej efektywność i działanie. Decydując się na wybór odpowiedniego pieca, należy brać pod uwagę wiele czynników. Dzięki dokładnej analizie możemy wybrać opcję, która ograniczy koszty eksploatacyjne oraz pozwoli cieszyć się ciepłem podczas długich i zimnych wieczorów.
Projektowanie instalacji w domach i mieszkaniach wiąże się z szeregiem decyzji uzależnionych choćby od tego, czym zamierzamy nasze domy ogrzewać. Inny kocioł potrzebny jest, gdy chcemy grzać węglem, innych, gdy gazem. Ich wybór związany jest również z wielkością mieszkania i pomieszczeń, które chcemy ogrzać, a co za tym idzie z pojemnością i mocą kotłów. W niektórych przypadkach możemy nawet zdecydować, czy chcemy kocioł stojący, czy wiszący. Jak widać, jest to wiele decyzji i tematów, o których nie można zapominać.
Kotły dopasowane do rodzaju paliwa
Zapewnienie sprawnego ogrzewania budynku leży w gestii każdego właściciela. Dziś wciąż najpopularniejszym sposobem jest instalacja złożona z kotła połączonego z grzejnikami. Mamy jednak różne preferencje, co do tego, które paliwo należy wybrać. I dlatego kotły pod względem rodzaju możemy podzielić na:
- Kotły na paliwo stałe– bardzo często montowane w domkach jednorodzinnych, ponieważ wymagają osobnej kotłowni lub dużej piwnicy. Są one funkcjonalne, niedrogie w eksploatacji, ale wiążą się z koniecznością przechowywania gdzieś paliwa oraz pracami przy piecu np. regularnym jego czyszczeniem. Producenci tego rodzaju kotłów konstruują je dziś pod potrzeby konkretnego rodzaju paliwa, zwiększając tym ich efektywność, dlatego możemy wybierać spośród pieców na: węgiel kamienny (ekogroszek, koks, orzech), drewno, pelet, zrębki, słomę czy brykiety.
- Kotły na paliwa ciekłe– niezbyt popularne, związane są z nieprzyjemnym zapachem, wymagają, więc instalacji zbiornika w odosobnionym pomieszczeniu.
- Kotły gazowe– do małych mieszkań i dużych domów, proste w obsłudze i niewymagające dużo pracy np. kondensacyjne lub niskotemperaturowe;
- Kotły elektryczne– jako uzupełnienie w instalacjach z kominkiem z płaszczem wodnym;
- Kotły wielopaliwowe– odpowiedź na potrzebę łączenia różnych typów paliwa. Jednokomorowe lub dwukomorowe ułatwiają korzystanie zarówno z paliw stałych, jak i płynnych.
Moc i funkcyjność
Gdy wiemy już, jakiego paliwa będziemy używać, musimy zastanowić się, jakie jest nasze zapotrzebowanie na moc urządzenia. Musi być ona dostosowana do parametrów zawartych w projekcie budowlanym. Zbyt mała moc sprawi, że w domu będzie zimno, a zbyt duża może być szkodliwa dla naszego zdrowia i konstrukcji budynku. Im nowszy budynek tym ta moc jest mniejsza. Istotne jest też, gdzie kocioł będzie montowany. Czy mamy miejsce na odrębną kotłownię? Piece gazowe, jako nieco lżejsze występują również w opcji do zawieszenia, co pozwoli zaoszczędzić dużo miejsca. Przy wyborze kotła, ważne są koszty instalacji, ale i późniejsza jego eksploatacja. A dokładnie koszt, ale i nakład pracy, jakiego będzie wymagać. Kotły z podajnikami same regularnie dokładają opał i kontrolują temperaturę, ale tradycyjne kotły węglowe wymagają od nas dorzucania opału i samodzielne kontroli temperatury. Nie można zapominać również o zapoznaniu się z lokalnym prawem, gdyż coraz częściej w niektórych regionach stosuje się zakaz stosowania kotłów na paliwo stałe lub dozwolone są jedynie kotły o określonych parametrach, które muszą być spełnione, aby móc ich używać.